Program of the 6th 30m summerschool

Friday September 23rd

22:00 Welcome Snack

Saturday September 24th

08:00 Breakfast

09:00 Welcome by Carsten Kramer (Chair: Manuel Gonzalez)
09:05 Introduction to Millimeter Astronomy by Carsten Kramer
10:00 Photon dominated regions I by Asuncion Fuente 

11:00 Coffee Break

11:30 Intermediate mass star formation I by Nicolas Peretto
12:30 GILDAS Data Processing I by Jerome Pety

13:30 Lunch

14:30-15:00 Working Groups: split-up

Working groups:

* Group I: Photon dominated regions with Asuncion Fuente and Christof Buchbender
* Group II: Interstellar shocks with Bertrand Lefloch and Manuel Gonzalez
* Group III: The diffuse interstellar medium with Jerome Pety and Sandra Trevino
* Group IV: Planetary atmospheres with Gabriel Paubert and Jorge Abreu
* Group V: Galactic star formation with Nicolas Peretto and Sebastien Bardeau
* Group VI: Distant star formation with Axel Weiss and Pierre Gratier
 

15:00-18:00 Working Groups
19:00 GILDAS Data Processing II and frequency surveys by Jerome Pety

20:30 Dinner

30m observations:
15:00-19:30 Group II (bus leaves from hotel at 15:00, observations start at 16:00)
19:30-24:00 Group I (bus leaves from hotel at 19:00, observations start at 20:00)
Each group has 4 hours of observing time.

Sunday September 15th

08:00 Breakfast

09:00 Millimeter Calibration I by Bertrand Lefloch (Chair: Christof Buchbender)
10:00 Continuum studies I by Xavier Desert
11:00 Coffee Break
11:30 Photon dominated regions II by Asuncion Fuente
12:30 Intermediate mass star formation II by Nicolas Peretto

13:30 Lunch

15:00-18:00 Working Groups
19:00 --

20:30 Dinner

30m observations:
15:00-19:30 Group III
19:30-24:00 Group IV

Monday September 26th

08:00 Breakfast

09:00 The Planck mission by Xavier Desert (Chair: Pierre Gratier)
10:00 Millimeter Calibration II by Bertrand Lefloch
11:00 Coffee Break
11:30 Photon dominated regions III by Asuncion Fuente
12:30 Observing Strategies by Jerome Pety

13:30 Lunch

15:00-18:00 Working Groups
19:00 Bolometer sensitivities (repetition) by Xavier Desert

20:30 Dinner

30m observations:
15:00-19:30 Group V
19:30-24:00 Group VI

Tuesday September 27th

08:00 Breakfast

09:00 Continuum surveys III by Xavier Desert (Chair: Jorge Abreu)
10:00 Heterodyne receivers by Alessandro Navarrini
11:00 Coffee Break
11:30 Spectrometers by Gabriel Paubert
12:30 Star formation at high redshifts I by Axel Weiss

13:30 Lunch

15:00-18:00 Working Groups
19:00 Gildas data processing II (repetition) by Jerome Pety and Pierre Gratier

20:30 Dinner
 
16:30-24:00 30m observations - backup (The bus leaves at 15:00)

 

 Wednesday September 28th

08:00 Breakfast

09:00 Massive star formation I by Friedrich Wyrowski (Chair: Sandra Morales)
10:00 Massive star formation II
11:00 Coffee Break
11:30 Star formation at high redshifts II by Axel Weiss

13:30 Lunch

14:30-24:00 Alhambra/Granada
(Entrance  in the Palacios Nararies: 16:00 and 17:30. Return from the Parking at the Alhambra at midnight.)

For those who do not wish to visit the Alhambra:
15:00-18:00 Working Groups
15:00-19:30 30m observations - backup
19:30-24:00 30m observations - backup

 

Thursday September 29th

08:00 Breakfast
09:00 Massive star formation III by Friedrich Wyrowski (Chair: Sebastien Bardeau)
10:00 Star formation in the nearby galaxy M33 by Carsten Kramer
11:00 Coffee Break
11:30 Shocked regions by Bertrand Lefloch

13:30 Lunch

15:00-18:00 Working Groups

21:00 Conference Dinner

Friday September 30th

08:00 Breakfast

09:00 Presentation of Projects (Chair: Carsten Kramer)

* Group I: The photon dominated region S140
* Group II: Interstellar shocks
* Group III: The diffuse interstellar medium
* Group IV: A comet
* Group V: Galactic star formation
* Group VI: Distant star formation
 

11:00 Departure of Bus